İş Ara

Çalışan Arayanlar

19042 Hepsini Gör HEMEN TALEP OLUŞTUR
Garson
İlanları
Satış Danışmanı
İlanları
Oyun Ablası
İlanları
Anketör
İlanları
Host/Hostes
İlanları
Oyun Ablası
İlanları
Anketör
İlanları

İş arıyor ancak bir türlü bulamıyorsanız doğru yerdesiniz. İş arama motoru ile size en uygun işi bulmak için arama yapabilir ve sayfada listelenen iş ilanları arasından dilediğinize başvurabilirsiniz. İş arayan birçok insanın kafasında nasıl iş bulunur sorusu yer alıyor. İş bulmak için öncelikle ilginizi çeken ilanlara başvuruda bulunmanız gerekiyor. En çok iş ilanının bulunduğu iş arama siteleri arasında yer alan Pariyer.com’da herkese uygun bir iş ilanı yer alıyor.

Siz de uzun zamandır aradığınız o işe kavuşmak için hemen online iş başvurusu yapabilirsiniz. İş arama motorundan ilgi alanınız ve deneyiminiz olan iş ilanlarını aratarak size en uygun ilanları görüntüleyebilirsiniz. İş arama motoru sayesinde kendi kriterlerinize en uygun iş ilanlarını listeleyebilirsiniz. Böylece doğrudan hedefe odaklanabilir ve yalnızca ilginizi çeken ilanları başvuru sağlayabilirsiniz. “İş bulamıyorum.” diye sitem ettiğiniz dönemler artık geride kalacak. Çünkü sayfamızdan herkes dilediği ilanı aratabilir ve kendine uygun bulduğu bir ilana kolayca başvuru yapabilir.

İş Bulmak İçin Gerekli Tüyolar

İş bulmak elbette ki yalnızca iş ilanlarına başvuru yapmakla mümkün olmuyor. İş başvuruları yapmadan önce harekete geçmenizde fayda var. Bunun için öncelikle kendinize etkileyici bir özgeçmiş hazırlayarak işe koyulabilirsiniz. Eğer halihazırda bir özgeçmişiniz varsa bunu sürekli güncel tutmaya da dikkat etmelisiniz. Doğru bir özgeçmiş hazırlamak için ilk olarak CV’nin dilini belirlemenizde fayda var. Eğer özgeçmişinizi İngilizce’nin önemli olduğu bir iş için kullanacaksanız CV’niz dili de İngilizce olabilir. Bu, işverene yeterli düzeyde İngilizce bilgisine sahip olduğunuz izlenimi yaratacaktır. Ancak yapacağınız işte İngilizce en önemli koşullardan biri değilse özgeçmişinizi Türkçe hazırlamanızda herhangi bir sakınca yoktur elbette. Özgeçmişinizde bilgileri gereğinden fazla uzatmamaya, az ve öz bilgi paylaşımında bulunmaya da dikkat etmelisiniz. Özgeçmişin 2 sayfayı geçmemesi, pek çok kariyer uzmanı tarafından tavsiye edilmektedir. Özgeçmişinizde özellikle işe uygun deneyimlerinizi ön plana çıkarmaya özen gösterebilirsiniz. Ayrıca eğer pek çok birbirine benzer deneyiminiz varsa hepsinden uzun uzun bahsetmek yerine işle ilgisi bulunmayanları daha kısa geçebilir ve işle doğrudan ilgili olanları detaylandırabilirsiniz. Ayrıca her CV’de muhakkak bulunması gereken birtakım bilgiler vardır. Bunlar; iletişim bilgileri, medeni durum, yaş, askerlik durumu, eğitim bilgileri, araç ehliyet sahipliği gibi bilgilerdir. Bu bilgileri muhakkak doldurmaya dikkat edin. Bunların yanı sıra CV’lerinizde sahip olduğunuz sertifakalara, katıldığınız seminerlere, hobilere ve varsa referanslarınıza da yer verebilirsiniz. CV’nize ekleyeceğiniz fotoğraf mümkünse resmi kıyafetle çekilmiş bir fotoğraf olmalıdır. Eğer uzun zamandır iş bulamamaktan yakınıyorsanız özgeçmişinizi bu kriterlere göre yeniden gözden geçirebilirsiniz.

Yeni Mezun Nasıl İş Bulur?

Yukarıda bahsettiğimiz özgeçmiş güncelleme ve özgeçmiş hazırlama tüyoları çoğunlukla bir işte deneyimi olan kişiler için geçerli. Ancak tabi ki de yeni mezunlar da CV’lerini hazırlarken bu kriterlere dikkat etmeliler. Yeni mezunların iş bulma süreçlerinin çok daha sancılı olduğu bir gerçek. Çünkü pek çok firma alanında deneyimli, başka bir yerde tecrübe kazanmış çalışanla yollarını birleştirmek istiyor. Durum böyle olunca yeni mezun ya da deneyimsiz birinin iş bulması çok daha zor bir durum haline geliyor. Peki yeni mezun nasıl iş bulur? Eğer okuldan yeni mezun olmuş ya da olacaksanız, işe girmek istediğiniz alanda deneyimsizseniz iş bulma sürecinizi kolaylaştıracak tüyolardan bazıları şu şekilde: Bir hedefe odaklanma, kendine inanma ve güvenme, işin püf noktalarını araştırma, güçlü ve geliştirilmesi gereken yönlerini bilme, görüşmeye gidilecek şirket hakkında öncesinde bilgi toplama ve araştırma yapma, kendini iyi ifade etme. Okuldan yeni mezun olan bir kişi için hedef belirleme her ne kadar zor olsa da iş arama sürecinde bunu başarabilmek oldukça önemlidir. Çünkü hedef olmadan iş aramak, zaman kaybına neden olur. Hedefiniz olmadığı zaman çok çabuk karar değiştirebilir ve kararlarınıza odaklanmada zorluk yaşayabilirsiniz. Bu yüzden ilk olarak ne yapmak istediğinize, hedefinizin ne olduğuna ya da hangi alanda deneyim kazanmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Hedefinizi belirledikten sonra yapmanız gereken şey ise kendinize inanmak ve güvenmektir. Kendinize inanmadığınızda ve gerekli özgüveni sergilemediğinizde işe kabul edilmeme olasılığınız çok daha fazla olacaktır. Hedefi belirlediniz ve kendinize olan inancınız da tam... O halde sırada hedefinizdeki işin detaylarını ve püf noktalarını araştırmak var. Bunun için yapmak istediğiniz işle uğraşan kişilerle iletişime geçmeyi deneyebilir ve işin zorluklarını, avantajlarını onlardan dinleyebilirsiniz. Ardından kendinizdeki güçlü ve geliştirilmesi gereken zayıf yönleri tespit ederek, bu işin size uygun olup olmadığını analiz edebilirsiniz. Bunu yapmak aynı zamanda görüşmelerin olumsuz geçmesinde kendi eksiklikleri görmenize de yarar sağlayacaktır. Böylece bir sonraki görüşmeye bu eksiğinizi kapatarak gidebilirsiniz. Son olarak görüşmeye gitmeden önce firma hakkında mutlaka detaylı bir araştırma yapın. Bu, sorulan sorulara vereceğiniz cevapların bile şekillenmesinde önemli etki edecektir. Ayrıca şirket hakkındaki bilgileriniz ya da görüşme sırasındaki sorularınız görüşme yapacağınız kişi ya da kişilerde, sizin işi ciddiye aldığınıza dair bir izlenim yaratacaktır. Yeni mezunsanız ve iş arayışındaysanız sayfamızda siz de kendinize uygun bir iş ilanı bulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey hedefinize uygun bir iş ilanını aratmak...

İş Arama Sürecinde Yapılmaması Gereken Hatalar

İş arama sürecinde dikkat edilmesi gereken tüyoların yanı sıra yapılmaması gereken hataları da bilmenizde fayda var. İşverenlerin ve İK personellerinin önemsediği konuları bilmeniz iş bulma sürecinizi daha da kolaylaştıracaktır. İş arama sürecinde kendi ilgi alanınız ya da yetkinlikleriniz dışındaki bir işe başvurmayın. Bu, hem şansınızın daha düşük olmasına neden olacak hem de size bir teklif gelmediği sürece özgüveninizin sarsılmasına sebep verecektir. İş görüşmesinde ve işe alım sürecinizde ciddiyetinizden hiçbir zaman ödün vermeyin. Eğer halen bir işte çalışıyorsanız ancak işinizden memnun değilseniz direkt işten çıkmak yerine önce iş bulup işten ayrılın. Çalışıyorken iş bulmak çoğu zaman hem daha kolaydır hem de iş bulamama sürecinde maddi sıkıntılarla boğuşmaktan sizi alıkoyar. Eğer bir an evvel bir işe girmek zorundaysanız daha düşük beklentilerle bir iş arama sürecine girip, iş bulduktan sonra hayalinizdeki işi araştırmaya devam edebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki çalışan kişiler işverenler tarafından her zaman daha değerli bulunur. İş görüşmesine çağırıldığınızda mülakat esnasında; hal ve hareketlerinize özen gösterin. Ayrıca size sorulan sorulara gereğinden fazla uzun cevaplar vermekten ve konunun dışına çıkmaktan kaçının. İş görüşmesine girerken cep telefonunuzu kapatın ya da sessiz moda alın. Görüşme sırasında cep telefonunuza bakmayın. Görüşmeye zamanında gitmeye, geç kalmamaya özen gösterin. Göz temasından kaçınmayın ve konuşma sırasında başka şeylerle ilgilenmeyin. Görüşmeye her zaman bakımlı gitmeye, kılık kıyafetinizi özenli seçmeye dikkat edin. Tüm bunlar; iş görüşmelerinde dikkat edilen temel hususlardır. Eğer henüz aradığınız işi bulamadıysanız, sayfamızda yer alan iş arama motorunu kullanarak aramak istediğiniz işi sıralayabilirsiniz. Sayfamızda garsonluktan hostesliğe, satış danışmanlığından müşteri ilişkileri personeline kadar pek çok iş ilanı, iş arayan sizleri bekliyor!

pariyer.com'u kullanarak Gizlilik ve Veri Güvenliği Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz.

Tamam
Çalışan Arıyorum İş Arıyorum

Yükleniyor...