Yönetici Asistanı İş İlanları

HEMEN İŞ İLANI YAYINLA BANA UYGUN İLANLARI GÖSTER
Garson
İlanları
Satış Danışmanı
İlanları
Oyun Ablası
İlanları
Anketör
İlanları
Stand Elemanı
İlanları

Birim yöneticisine idari destek sağlamakla yükümlü olan yönetici asistanı; hemen her firmanın bünyesinde bulunur. Eğer siz de yönetici asistanı olarak çalışmak istiyorsanız sayfamız üzerinden yönetici asistanı iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Hemen hemen her firmanın bünyesinde bir yönetici ve ona destek sağlamakla yükümlü bir yönetici asistanı bulunduğundan; aranan eleman tarafında yönetici asistanlığı sıkça iş ilanlarında yer almaktadır. Ancak yönetici asistanlığı sanıldığı kadar kolay bir meslek değildir. Bir yönetici asistanının tek görevi telefonları yanıtlamak ya da randevuları organize etmek değildir. Arkasında ciddi anlamda sorumluluk, dikkat ve titiz çalışma gerektirir. Yazımızın devamında yönetici asistanlığı mesleğinin tüm detay ve gerekliliklerini bulabilirsiniz. Eğer siz de yönetici asistanlığı pozisyonunda iş arayışındaysanız hemen sayfamız üzerinde yer alan ilanlara göz atarak size en uygununa başvuru yapabilirsiniz.

Yönetici Asistanı Nedir?

Yönetici asistanlığı çoğu zaman yönetici sekreterliği ve sekreterlik ile karıştırılmaktadır. Yönetici asistanının görev kapsamı yönetici sekreterinden çok daha geniştir. Yönetici sekreterİ yalnızca yöneticinin kurum içindeki ve dışındaki kişilerle iletişimini sağlamak, yöneticinin günlük işlerini organize etmek, yazışma işlerini organize etmek ve dosyalamakla yükümlüdür. Yönetici asistanı ise bundan çok daha fazlasını yapar. “Yönetici asistanı nedir?” sorusunu yeniden yanıtlamak, bu karışıklığın farkını daha iyi anlamanız açısından faydalı olabilir. Yönetici asistanı; yöneticinin tüm günlük, haftalık ve aylık programını ayarlayan, yöneticinin sorumluluğu altında bulunan verileri inceleyen ve yorumlayan, yöneticinin günlük çalışmalarında ona idari destek sağlayan, yöneticinin diğer kişilerle iletişiminde aktif olarak rol alan ve randevularını organize eden kimsedir. Yönetici asistanı, yöneticinin programlarına ve yoğunluğuna çoğu zaman yöneticinin kendisinden çok daha hakimdir. Aslında her yönetici asistanın görevi, bağlı olduğu yönetici tarafından şekillendirilir. Çünkü her yöneticinin, asistanından beklentileri farklı olabilmektedir. Ancak genel anlamda yönetici asistanından beklenen sorumluluklar aynıdır. Yönetici asistanı yine yönetici sekreterinden farklı olarak; asistanlığını yaptığı yöneticiye operasyonel destek sunmakla yükümlüdür. Yazışmaları yönetmek ve takibini sağlamak, gerekli raporlamalar hazırlayarak bunları yöneticiye sunmak yine yönetici asistanının yapması gerekenler arasında yer almaktadır. Bir yönetici asistanı, yaptığı işte başarısını ve kapasitesini ne kadar gösterirse önünde yeni kapılar o denli açılır. Yönetici asistanının sorumlulukları belli başlı olsa da, rüştünü kanıtladıkça ona yüklenen sorumluluklar artacaktır. Ayrıca işe alım uzmanları ve yöneticiler günümüzde tek bir sorumluluktan daha fazlasını üstlenebilecek kişilerle çalışmak istemektedirler.

Yönetici Asistanı Görevleri

Her kurumda ve her yöneticiye bağlı olarak yönetici asistanı görevleri farklılık gösterebilse de genel olarak yönetici asistanından beklenen bazı görev tanımları bulunmaktadır. Yönetici asistanı görev tanımı ilk olarak; asistanlığını yaptığı yöneticinin talimatlarını uygulamak olarak basite indirgenebilir. Bunun yanı sıra; yönetici asistanından şu sorumluluklar beklenmektedir: yöneticinin kurum içindeki ve dışındaki kişilerle iletişimini yönetmek, üst düzey yöneticiler arasındaki telefon, e-posta trafiğini yürütmek, yöneticinin talimatlarını personele tebliğ etmek, ziyaretçi trafiğini yönlendirmek, yöneticinin toplantı ve seyahat organizasyonunu yönetmek, arşiv ve dökümanlarının takibini yapmak, raporlar hazırlamak ve gerektiğinde bunları yöneticiye iletmek, toplantı tutanakları hazırlamak, genel büro desteği sağlamak, telefon çağrılarını yönetici adına yanıtlamak, iletişim bilgileri kaydını tutmak ve bunları yöneticiye iletmek, dosyalama sistemini düzenli bir şekilde sürdürmek, yazışma, rapor, taslak ve e-postalar dahil olmak üzere ofis belgelerini hazırlamak, ofis malzemelerinin tedariğini sağlamak gibi. İyi bir yönetici asistanı tüm bu görevleri başarıyla yönetebilen ve farklı sorumluluklar alabilmek için de çaba sarfeden kimsedir. Yönetici asistanı arayan firmaların karşı taraftan beklediği kişisel özellikler arasında; kararlılık, sabırlı olmak, dürüst ve güvenilir olmak, yüksek enerjiye sahip olmak ve kişisel motivasyonu yüksek olmak, hitap yeteneği ve kişisel iletişimi kuvvetli olmak, eleştiriye açık olmak, empati kurabilmek gibi özellikler öne çıkmaktadır. Yönetici asistanlığı yapmak istiyorsanız kendinizde bu özelliklerin bulunup bulunmadığından emin olmalı ve eksik yönlerinizi geliştirmek için çaba göstermelisiniz. Ayrıca iyi bir yönetici asistanı; ekip çalışmasına yatkın olmalı, gerektiğinde insiyatif alabilmeli, dakik ve hızlı olmalı, değişikliklere ayak uydurabilmek için esnek olmalı, stresle başa çıkabilmeli, zaman yönetimi konusunda başarılı olmalı, gerektiğinde toplantı ve etkinliklerde yöneticisini başarıyla temsil edebilmeli, iyi bir telefon tekniğine sahip olmalı, hem telefonda hem de yüz yüze iletişimde başarılı olmalı, planlı olmalı ve herhangi bir kriz anında soğukkanlılığını koruyabilmelidir. Yönetici asistanlığı konusunda başarı kazanmak ve ilerleyebilmek istiyorsanız bu konularda kendinizi geliştirmeli ve gerektiğinde yöneticinizden geri beslemeler alarak eksik yönlerinizi öğrenebilir, bu eksikliklerinize de yönelebilirsiniz.

Yönetici Asistanı Maaşları

Yönetici asistanının elde ettiği kazanç; çalıştığı firmaya ve kişinin kendi deneyimine göre farklılık gösterebilmektedir. Yönetici asistanı maaşları; ortalama 2500 TL civarında olup bunun altında ya da üstünde olabilmektedir. Üst düzey yönetici asistanlığı görevini üstlenen ve yönetici adına imza atma yetkisine sahip olan yönetici asistanlarının maaşları daha yüksek rakamlardadır. Yönetici asistanı iş ilanları Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa, Kocaeli gibi büyük şehirlerin yanı sıra ülkenin dört bir yanında sıklıkla açılmaktadır. Yönetici asistanı olmak için resmi bir eğitim şartı aranmamaktadır. Bu meslekte eğitim almak istiyorsanız; üniversitelerin 2 yıllık eğitim veren Büro Yönetimi ve Sekreterlik önlisans bölümleri tercih edilebilir. Bunun yanı sıra; önlisans ve lisans bölümlerinin herhangi birinden mezun olan kişiler de eğer kendilerini geliştirirlerse yönetici asistanı olarak görev alabilirler. Pek çok eğitim akademisinde Büro Yönetimi sertifika programları da mevcuttur. Ayrıca dosyalama ve arşivleme, çalışma psikolojisi, halkla ilişkiler, diksiyon gibi eğitimler de yönetici asistanlığında kariyer yapmak ve başarı elde etmek isteyenler için doğru eğitimler olacaktır. Orta ve büyük ölçekli pek çok firmada yönetici asistanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden yönetici asistanlığının iş imkanları hayli fazladır. Bir yönetici asistanı ile çalışmak firmalara iş akışı ve büro yönetimi konusunda fayda sağladığı gibi, yöneticinin teoride belirlediği çalışmaların ve talimatların hayata geçirilmesi, bunların takibinin yapılması açısından da büyük yarar sağlamaktadır. Her firmanın bünyesinde bir yönetici asistanı bulundurması ayrıca zaman tasarrufu açısından da oldukça avantajlıdır. Bunların yanı sıra; yönetici asistanının seyahat, toplantı, sunum gibi organizasyonları ayarlaması ve takip etmesi yöneticiye yalnızca yapılacak çalışmaya odaklanma imkanı sağlar. Diğer detaylarla yönetici asistanının ilgilenmesi yöneticinin hem zaman kazanması hem de dikkatinin dağılmaması açısından son derece önemlidir. İş akışı sırasında küçük detaylarla ilgilenilmesi de firmayı oluşabilecek büyük sonuçlardan korur. Yönetici asistanı ile çalışmak bu anlamda da faydalıdır. Yönetici asistanı ile çalışırken alınan verimin arttırılması ve yönetici asistanın da beklentilerinin karşılanması için; beklentilerin öncesinde yönetici asistanına iletilmesi, gerektiğinde yönetici asistanının bağımsız olarak çalışabilmesi, eleştirilerin kalabalık ortamlarda değil birebir iletilmesi, rutin işlerin yanı sıra yaratıcılık isteyen işlerin de gerektiğinde yönetici asistanına devredilmesi oldukça önemlidir. Eğer siz de firmanız için bir yönetici asistanı ihtiyaç duyuyorsanız hemen yönetici asistanı iş ilanınızı sayfamızda yayınlayabilir ve başvurular almaya başlayabilirsiniz.

pariyer.com'u kullanarak Gizlilik ve Veri Güvenliği Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz.

Tamam
Çalışan Arıyorum İş Arıyorum

Yükleniyor...