Muhasebe İş İlanları

HEMEN İŞ İLANI YAYINLA BANA UYGUN İLANLARI GÖSTER
Garson
İlanları
Satış Danışmanı
İlanları
Oyun Ablası
İlanları
Anketör
İlanları
Stand Elemanı
İlanları

Neredeyse tüm işletmelerin olmazsa olmaz departmanlarından biri muhasebe departmanıdır. Dolayısıyla bir muhasebecinin iş bulma imkanı her zaman yüksektir. İşletmelerdeki finansal konuları yönetmekle yükümlü olan muhasebe departmanında bir ya da birden fazla muhasebeci görev alabilmektedir. Muhasebe departmanında görev alan kimseler muhasebe elemanı ya da muhasebeci denilmektedir. Yıllık bilançoları hazırlamak, vergi ödemelerini ve SGK’yı takip etmek, finansal raporlamalar yapmak gibi işlerden sorumlu olan muhasebe departmanı; şirketin büyüklüğüne göre çeştitli sayıda insandan oluşabilmektedir. Bir muhasebe elemanı hem kamuda hem de özel sektörde iş bulabilme avantajına sahiptir. Muhasebe alanında eğitim aldıysanız ya da bu alanda tecrübe edindiyseniz siz de muhasebeci olarak çalışabilirsiniz. Muhasebeci olmak için iş arayışısındaysanız; sayfamızda yer alan muhasebe iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Bu ilanlar arasından size ve kriterlerinize uygun olanlara online olarak kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Muhasebeci Ne İş Yapar?

Muhasebe alanında eğitim alan ya da bu alanda ilerlemek isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen soruların başında “Muhasebeci ne iş yapar?” sorusu yer almaktadır. Muhasebeci; bir işletmede muhasebe işlerini yerine getiren kimsedir. Muhasebeciler şirketteki mali işlerden sorumludurlar. Genellikle şirketlerin ana merkezlerinde görev alan muhasebe elemanları; çalışanlara ait bordro ve sigorta prim hesaplamaları yapma, çalışanların fazla mesai dolayısıyla doğan haklarını, ücretlerini, varsa prim ve ikramiyelerini hesaplama, işe başlangıç ve çıkış tarihlerini kayıt altına alma, işletmenin nakit ve gayrimenkul kayıtlarını tutma, borç ve alacak kontrolü yapma, senet, çek ve banka hesaplarını takip etme, kurumun mali tablosunun analizini çıkarma gibi işlerle ilgilenmektedirler. Yani bir işletmeki tüm mali hareketlerin takibi ve mali işlemler, muhasebe departmanının sorumluluğu altındadır. Muhasebe elemanlarının yaptığı diğer işlerden bazıları ise; gelir giderle ilgili fiş, irsaliye gibi evrakların düzenlenmesi, bunların ilgili defter ya da bilgisayar dosyalarına kaydının yapılması, mutabakat ve tahsilatların takibinin yapılması gibi işlerdir. Bir muhasebeci işleri doğru bir şekilde yerine getirmek için bazı gereklilikler bulunmaktadır. Yetiştirilmek üzere muhasebe elemanı alan firmaların da önemsediği ve kişilerden beklentileri şu şekildedir: Yasal mevzuat hakkında bilgi sahibi olmak, muhasebe ile ilgili sahip olunan teorik bilgilerin pratikte de uygulayabiliyor olmak, MS Office programlarını ve muhasebe programlarını kullanabiliyor olmak, üst ve diğer ekipler tarafından aktarılan işleri tam zamanında teslim edebilmek. Bu yetkinliklere sahip olmak, kişiyi muhasebe elemanlı olarak başarılı bir noktaya taşıyacaktır. Ayrıca yeni mezun olarak muhasebe alanında işe başlayacaksanız da bu alanlarda kendinizi yetiştirmeye özen gösterebilirsiniz. Zira muhasebeci iş ilanlarını incelediğinizde de pek çok firmanın ilanında bu yetkinliklerin arandığına rastlayabilirsiniz. İş arama sürecinde özgeçmişinizi bunlara uygun olarak geliştirebilirseniz iş bulma sürecinde rakiplerinizden bir adım öne çıkabilirsiniz.

Muhasebeci Nasıl Olunur?

Muhasebeci olmak için herhangi bir üniversitenin Hukuk, İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Muhasebe, Bankacılık, Siyasal Bilimler bölümlerinden mezun olmak yeterlidir. Bu bölümlerin tümünde belli bir muhasebe dersi verildiği için bu bölümden mezun olan herkes muhabese departmanlarında çalışabilir. Muhasebe ile ilgili her ne kadar teoride pek çok bilgi olsa da bu meslek asıl pratik yaparak öğrenilen bir meslektir. Bu yüzden eğer muhasebe alanında ilerlemek isityorsanız öncelikle staj yaparak işe başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yetiştirilmek üzere muhasebe elemanı arayan firmalara da başvuru yapabilirsiniz. Serbest muhasebeci adayı iseniz ilk stajınızı bir mali müşavirin ya da serbest muhasebecinin yanında yapabilirsiniz. Ön lisans mezunu iseniz ve serbest muhasebeci olmak istiyorsanız bunun için 4 yıl staj sürenizi tamamlamanız gerektiğini de hatırlatalım. Ön muhasebe elemanı olmak için ise; muhasebe ile ilgili bir eğitim geçmişine sahip olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra hem ön muhasebe hem de muhasebe elamanı olarak çalışacak kişiden Netsis ya da Logo gibi muhasebe paket programları ile Ms Office programları konularında bilgi sahibi olmaları beklenmektedir. Muhasebe alanında çalışmak istiyorsanız kendinizi muhakkak bu programları öğrenmek için geliştirmelisiniz. Ayrıca teoride öğrendiklerinizi pratikte yansıtabilmeniz ve uygulayabilmeniz de oldukça önemli bir konudur. Tüm bunların yanında ön muhasebe ya da muhasebe alanında kariyer yapmak isteyen kişiler; interneti etkin olarak kullanabilmeli, her kanun ve bilgi konusunda çeşitli araştırmalar yaparak bilgilerini daima güncel tutmalıdır. Çalışma süreci boyunca ise gerek yöneticinize gerek patronunuza çözümler sunmak konusunda aktif olun. Katılımcı olmak ve yeni çözümler sunmak, hem kendinizi geliştirmenizehem de yöneticilerinizin gözüne girmenize zemin hazırlayacaktır. Eğer mali müşavir olmak istiyorsanız Staja Başlama Sınavına başvuru yapabilirsiniz. Muhasebe sektöründe İngilizce bilen sayısı çok fazla değildir. Dolayısıyla İngilizce’nizi geliştirerek sektörde öne çıkmanız çok kolay olacaktır. İngilizce’nizi geliştirerek ayrıca yabancı kaynaklardan da bilgi toplayabilirsiniz. Eğer muhasebe alanında hiçbir tecrübeniz yoksa ilk olarak deneyim kazanmak için diğer şartları ve yan hakları ikinci planda tutabilirsiniz. Çünkü bu alanda deneyimli olmak çok önemlidir. Muhasebe, en iyi pratik yapılarak öğrenilecek bir meslek olduğundan bir işte çalışmış olmanız ve muhasebecilik yapmış olmanız yeni kapıların çok daha hızlı açılmasını sağlayacaktır.

Muhasebeciler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Muhasebecilikle ilgili bir eğitim alan ya da muhasebe elemanı olarak çalışmak isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen sorulardan biri “Muhasebeciler ne kadar maaş alıyor?” sorusudur. Muhasebeci maaşları; çalışılan firmaya ve kişinin deneyimine bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin; ön muhasebeci olan bir kişi ile uzman muhasebecinin aldığı maaş farklıdır. Ayrıca kimi muhasebeciler bir kurumda çalışırken, kimi muhasebeciler serbest olarak çalışmaktadır. Bu iki farklı çalışma şekline sahip olan muhasebecinin kazandığı gelir de değişkendir. Ön muhasebe elemanlarının kazandığı aylık ortalama gelir 2300 TL civarında iken uzman muhasebebecilerin geliri bundan daha fazladır. Muhasebecilerin çalıştıkları kurumlar; kamu ve özel sektöre ait kuruluşların muhasebe departmanları, muhasebe ve mali müşavirlik büroları olabilir. Bu kurumların çalışanlara sunduğu maaş politikaları farklılıklar gösterebilir. Ayrıca bir muhasebeci arzu ederse kendi muhasebe bürosunu da açabilir. Bunun için uygun eğitim ve staj koşullarını tamamlamış olması gerekmektedir. Bunun yanında bir kurumda çalışan muhasebe elemanı, muhasebe sorumlusu ve muhasebe müdülüğüne kadar yükselebilir. Muhasebe elemanlığı hem iş imkanının hem de kariyer imkanının fazla olduğu bir pozisyon. Bu meslekte yükselmek, çok çalışmak gerektirse de sonucu tatmin edicidir. Kişi, sabırlı olup kendini geliştirdiğinde muhasebe kariyerinde iyi işlere imza atabilir. Eğer siz de kariyerinize muhasebe elemanı olarak yön vermek istiyorsanız hemen sayfamızda yer alan ön muhasebe iş ilanları ve muhasebe elemanı iş ilanlarına göz atabilirsiniz. Bunlar arasından gerek görev tanımı gerekse maaş beklentisi olarak kendinize en uygun olanlarına online olarak kolayca başvuru yapabilirsiniz.

pariyer.com'u kullanarak Gizlilik ve Veri Güvenliği Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz.

Tamam
Çalışan Arıyorum İş Arıyorum

Yükleniyor...