Grafik Tasarım İş İlanları

HEMEN İŞ İLANI YAYINLA BANA UYGUN İLANLARI GÖSTER
Garson
İlanları
Satış Danışmanı
İlanları
Oyun Ablası
İlanları
Anketör
İlanları
Stand Elemanı
İlanları

Hayal gücüne ve tasarım yeteneğine güveniyorsanız, yeni şeyler tasarlamaktan keyif alıyorsanız grafik tasarım iş ilanları tam size göre! Grafik tasarımcı olmak istiyor ve bu konuda yeterli bilgiye sahip bulunuyorsanız ajanslarda, büyük şirketlerde ya da freelance olarak grafikerlik yapabilirsiniz. Logo, afiş, basın ilanı, büyük boy sokak afişi, kitap, dergi, tanıtım filmleri, sosyal medya, web siteleri gibi iletişim kanallarında yayınlanmak üzere yazı ve görsel elemanları kullanarak çeşitli ölçütlerle bir mesajı tasarlamak, esasına dayalı olan grafikerlik keyifli bir meslektir. Son zamanlarda dijital iletişimin daha da kuvvetlenmesiyle birlikte firmalar özellikle sosyal medya gibi iletişim kanallarında özgün ve ilgi çekici paylaşımlar yapabilmeyi arzulamaktadır. Bu yüzden pek çok marka, grafik tasarımcılarla birlikte çalışarak markasına ya da kampanyasına uygun tasarımlar hazırlatmaktadır. Grafikerlik yapmak için iş arayışındaysanız sayfamızda yer alan iş ilanlarına göz atabilir, size en uygun olanlarına başvuru yapabilirsiniz. Grafikerlik mesleğiyle ilgili daha fazla bilgi almak için ise yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Grafik Tasarımı Nedir?

Matbaanın ortaya çıkmasıyla birlikte kitap yaygınlaşmaya başlamıştır. İlk dağıtımı oluşturulan kitaplar, harf ve metin dizilimlerinden oluşan basılı yayınlardır. Bu dizilimler bir bakıma grafik tasarımın da temelini atmıştır. Grafik tasarımın esas ortaya çıkışı ise sanayileşmenin gerçekleşmesi ve dünyanın küreselleşmeye ayak uydurarak modern yaşama geçmesi ve de fotoğraf makinesinin icadı olarak gösterilebilir. Peki grafik tasarım nedir? Grafik tasarım; bir iletiyi yazı ya da görsel yolla , belirlenen hedef kitleye ulaştırmak amacıyla herhangi bir iletişim kanalında yayınlanmak üzere yapılan iki boyutlu ya da üç boyutlu logo, afiş, billboard, dergi, kitap, animasyon gibi yaratıcılık gerektiren tasarımları oluşturmaktır. Bu tasarımları oluşturan kişiye de grafik tasarımcı ya da grafiker denir. Grafik tasarımcı olmak için her ne kadar yetenek ve yaratıcılık gerekiyor olsa da, mesleğin getirdiği birtakım araç ve programların kullanımına da hakim olmak son derece önemlidir. Grafik tasarımın kendi içinde hizalama, denge, karşıtlık, vurgulama, hareket, oran, yakınlık, tekrarlama ve birlik gibi belli başlı ölçütleri de bulunmaktadır. Grafik tasarımcısı olacak kişinin bu ölçütlere de hakim olması gereklidir. Zira bir grafik tasarım oluşturulurken bu ögelere dikkat edilerek tasarım oluşturulmalıdır. Grafik tasarım ürünleri aslında çok uzun geçmişten beri varlığını sürdürmektedir. Duvarlarda, afişlerde, logolarda, kitap ve dergilerde dikkatimizi çeken o yazılı ve görsel tasarımların tümü aslında bir grafik tasarımcının elinden çıkmaktadır. Günümüzde de yine kitap, dergi, billboard, ambalajların yanı sıra dijital ortamlarda da grafik tasarım ürünleri kullanılmaktadır. Özellike özgün ve tasarım olan ürünlere ilgi günden günden arttıkça firmalar da iletişim kanallarında özgün tasarımlara her geçen gün daha fazla önem vermektedirler. Bu yüzden küçük büyük pek çok firma bir grafik tasarımcı ile çalışmaktadır. Dolayısıyla grafik tasarım iş ilanları her geçen gün artmaktadır. Firmaların çalışan arayan ilanlarını yayınladıkları sayfamızdan siz de grafik tasarımcı iş ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Grafik Tasarımcının Sorumlulukları Nelerdir?

Grafik tasarım ne iş yapar sorusunun yanıtını yukarda vermiş olduk. Ancak bir grafik tasarımcının sorumlulukları yalnızca bunlardan ibaret değildir. Grafik tasarımcının amacı nihayetinde bir mesaj, bir ileti iletmek olduğundan pazarlama ve yaratıcı departmanların diğer üyeleriyle birlikte çalışmak zorundadır. Bir grafik tasarımcı işe koyulmadan önce kampanya, promosyon, marka ya da mesajı çok iyi anlamalı ki bunu da karşı tarafa çok iyi bir şekilde aktarabilsin. Aksi taktirde grafik tasarımcının tasarladığı ürün sürekli revizyon görmek durumunda kalır. Grafik tasarımcılarının çalışma sahaları oldukça geniştir. Pek çok farklı sektördeki pek çok farklı markada iş bulabilirler. Ayrıca çoğu ajans da grafik tasarımcılarla çalışmaktadır. İşverenlerin grafik tasarımcılara yüklediği sorumluluklar arasında; tasarımının vermesi gereken mesajı belirlemek (bu kimi zaman pazarlama departmanı tarafından belirlenirken kimi zaman da grafik tasarımcıdan beklenebilir), bir projenin ya da işin kapsamını belirlemek için müşteriyle ya da sanat yönetmeni ile görüşmeler sağlamak, eskizler oluşturarak müşteriye ya da ilgili departmana sunmak, müşteri ya da iş sahibi departman tarafından önerilen değişiklikleri nihai tasarıma dahil etmek ve yeni fikirlere açık olmak gibi sorumluluklardır. Elbette grafik tasarımcı bir yaratıcılık sürecinden geçer ve bu süreçte de fikirlerinin önemsenmesini bekler ancak kimi zaman karşı tarafın beklentisiyle sizin ortaya çıkardığınız ürün uyuşamayabilir. Bu gibi durumlarda yorumlara, eleştirilere ve gerektiğinde revizyonlara karşı hazırlıklı olmalısınız. Bu durumlara en aza indirgemek için çalışmalara, tüketici bakış açısından bakmak ve müşterinin vermek istediği mesajın ortaya çıkan ürünle tam olarak iletildiğinden emin olmak gerekmektedir. Günümüzde en yaygın iletişim kanallarından biri bilindiği gibi dijital ortamlardır. Bu yüzden grafik tasarımcı web siteleri için yeni grafikler oluştururken trendleri takip etmeli ve rakipleri incelemelidir. Yeni konseptler oluşturabilmek için yeniliklerden haberdar olmak oldukça önemlidir. Bir grafik tasarımcının en önemli sorumluluklarından biri de son teslim tarihini riayet etmek olmalıdır. İster bir firmada tam zamanlı çalışıyor olun isterseniz de freelance olarak grafik tasarımcı olun bu, oldukça önemli ve gerekli bir sorumluluktur. Çünkü her iş için planlanan bir süre bulunmaktadır. Bu konuşulan süreye riayet etmemeniz pek çok işin aksamasına neden olabileceğinden mutlaka konuşulan tarihte işi teslim etmeye çalışın.

Grafik Tasarım Maaşları Ne Civardadır?

Grafiker tasarım iş ilanları incelendiğinde farklı skalalarda maaş teklifleri sunulduğu görülebilir. Grafik tasarım maaşlarını farklılaştıran etkenler arasında; firmanın büyüklüğü, işe alınacak kişinin pozisyon seviyesi ve deneyimi gibi maddeler yer almaktadır. Ortalama olarak ise asgari ücretin üstünde bir seviye belirtilebilir. Grafik tasarımcı olabilmek için üniversitelerin 4 yılık eğitim veren Grafik bölümünden mezun olmak yeterlidir. İyi bir grafiker olabilmek için özgün ve yaratıcı çalışmalara imza atmak çok önemlidir. Grafik tasarımcılar; kurumsal firmalar, reklam ajansları, tasarım stüdyoları gibi pek çok farklı alanda iş bulabilme imkanına sahip olurlar. Ayrıca özellikle meslekte belli bir süre deneyim kazanan ve kendini kanıtlayan grafik tasarımcılar freelance olarak da bu mesleği devam ettirebilirler. Grafik tasarım alanında başarı elde edebilmek için bazı niteliklere de sahip olmak gerekir. Bunlardan bazıları; yaratıcılık yönünün kuvvetli olması, detaylara dikkat ediyor olmak, bir fikri tüketicilere iletebilmek için yeni ve özgün fikirler tasarlayabiliyor olmak, Photoshop, InDesign ve Illustrator gibi masaüstü yayıncılık araçlarını kullanabiliyor olmak, iletişim yönü kuvvetli olmak, zaman yönetimi konusunda başarılı olmak, sanatsal olarak da ilgi çekici tasarımlar oluşturabiliyor olmak gibi niteliklerdir. Eğer siz de kendinizde bu niteliklerin olduğunu düşünüyor ve grafik tasarım alanında yeterli bilgi birikimine sahip bulunuyorsanız hemen sayfamız üzerinde yer alan grafik tasarım iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca arzu ederseniz iş arayanlar sayfamızdan kendi grafik tasarım iş ilanınızı ve özgeçmişinizi yayınlayarak firmaların da sizi keşfetmesini sağlayabilirsiniz.

pariyer.com'u kullanarak Gizlilik ve Veri Güvenliği Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz.

Tamam
Çalışan Arıyorum İş Arıyorum

Yükleniyor...