İş İlanları

HEMEN İŞ İLANI YAYINLA BANA UYGUN İLANLARI GÖSTER
Garson
İlanları
Satış Danışmanı
İlanları
Oyun Ablası
İlanları
Anketör
İlanları
Stand Elemanı
İlanları

Aradığınız kriterlere uygun ilan bulunamadı.

Gemi İş İlanları

Deniz yolu üzerinden taşımacılık yapan gemilerde çalışan kimselere gemi elemanı denir. Gemi elemanları, gemilerde farklı görevlerde çalışabilirler. Gemide çalışan kişilere gemi adamı adı da verilmektedir. Gemide çalışan personeller, güverte ve makine bölümü olmak üzere ikiye ayrılırlar. Geminin büyüklüğüne, seyahat edilecek rotaya ve seyahat süresine göre gemide çalışan gemi elemanı sayısı ve görev tanımları farklılık gösterebilmektedir. Gemide çalışan kişilerin ünvanlarından bazıları; kaptan, zabit, tayfa, aşçı,komi, miço, kamarot, gemici, güverte lostromosu, makinist, baş mühendis, makine lostromosu, yağcılar, garsonlar ve diğer hizmetlerlilerdir.

Gemide çalışmak hem keyifli hem de zorlu bir iştir. Eğer siz de gemide çalışabileceğiniz bir iş arayışındaysanız sayfamızda yer alan gemi elemanı iş ilanlarını inceleyebilir ve bunlar arasından size en uygun olanlarına başvuru yapabilirsiniz.

Gemi Elemanı Ne İş Yapar?

Gemi elemanı ne iş yapar sorusu gemicilikle ilgili en çok merak edilen sorulardan biridir. Gemide yapılabilecek işler çeşitli olduğundan gemi elemanlarının görev tanımı ve gereklilikleri çalışılan gemiye göre farklılık gösterebilir. Örneğin; yük taşımacılığı yapan denizcilik firmalarının gemilerinde gemi elemanı olabilmek için “gemi adamı belgesi”ne sahip bulunmak gerekir. Bu belge, yük gemilerinde çalışmak isteyen kişiler için zorunlu tutulmaktadır. Gemi elemanı belgesi, belirli il ve ilçelerde sürekli olarak düzenlenen kurslar tarafından verilmektedir. Gemi elemanı olmak isteyenlerin gittiği bu kurslarda, kursiyerlere gemilerin teknik detayları ve ilk yardım gibi konular hakkında bir eğitim programı düzenlenir. Gemi elemanı olarak çalışan kişilerin yaptığı işler ayrıca ünvanlarına göre de farklılık gösterir. Gemide kamarot olarak çalışacak olan bir gemi elemanının görevi; yolcu ve mürettabatın hizmetiyle ilgilenmektir. Yolcu gemilerinde ve yük gemilerinde kamarot olabilmek için farklı gereklilikler bulunmaktadır. Gemide miço olarak görev alan gemi elemanının görevi ise; işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda araç, gereç ve ekipmanları etkili bir şekilde kullanarak geminin temizliğini yapmak ve gemide kullanılan aletlerinin düzenini sağlamaktan sorumludur. Gemi elemanları; deneyimlerine ve arzularına göre gemide bu gibi farklı görevlerde bulunabilirler. Gemideki her gemi elemanının farklı bir görev tanımı ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Gemi Elemanı Nasıl Olunur?

Gemi elemano olmak isteyenler, nasıl gemi elemanı olabileceğini araştırmaktadır. Gemi elemanı olabilmek için çeşitli kurs ve eğitimler düzenlemektedir. Örneğin; yukarda da bahsetmiş olduğumuz gibi yük gemilerinde çalışmak için bu eğitimler ve gerekli belgeler alınmalıdır. Gemilerde kaptan ya da mühendis gibi daha yüksek çalışanlarından biri olabilmek için ise öncelikle üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olunması gerekiyor. Ancak hizmetçi, aşçı veya benzer gemi elemanlığı işleri için lise mezunu olmak yeterlidir. Ayrıca gemi kartı veren kurslardan birine gidip bu kartı alarak iş bulma şansınızı daha da arttırabilirsiniz. Gemi adama sertifikası aldığınızda; yurt içi ya da yurt dışında Türk bayraklı bütün gemilerde çalışma fırsatı elde edebilirsiniz. Gemi elemanları ne kadar maaş alır diye merak edenler için de hemen belirtelim. Gemi elemanı olarak işe yeni başladığınızda ve de deneyimsizseniz maaşlar ilk başlarda beklediğiniz seviyede olmayabilir. Ancak belli bir süre çalıştıktan sonra pek çok gemide prim usulüyle çalışılmaktadır. Bu şekildeki işler çok daha fazla kazanç elde etmenizi sağlar. Özellikle yaz aylarında gemi sektörleri ve denizcilik işletmeleri gemi elemanı alımlarını arttırmaktadır. Gemi elemanı nasıl bir iş diye düşünenlere de hatırlatalım. Gemicilik sizlere iyi kazanç ve para biriktirme olanağı sağlasa da aylar boyunca gemide deniz üstünde olmaya hazırlıklı olmalısınız. Eğer bunlara hazırsanız hemen sayfamızda yer alan iş ilanlarını inceleyebilir ya da kendi iş arama profilinizi oluşturmak için Gemi Elemanı kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

pariyer.com'u kullanarak Gizlilik ve Veri Güvenliği Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz.

Tamam
Çalışan Arıyorum İş Arıyorum

Yükleniyor...