Barista İş İlanları

HEMEN İŞ İLANI YAYINLA BANA UYGUN İLANLARI GÖSTER
Garson
İlanları
Satış Danışmanı
İlanları
Oyun Ablası
İlanları
Anketör
İlanları
Stand Elemanı
İlanları

Çoğunlukla kahve dükkanlarında, profesyonel kahve ekipmanlarını kullanarak kahve hazırlama ve sunmasından sorumlu kişi olarak bilinen baristalık, son zamanların popüler meslekleri arasında yer almaktadır. Eğer siz de bu mesleğe ilgi duyuyorsanız sayfamız üzerinde yer alan barista iş ilanlarına göz atabilirsiniz. Baristalık yapabilmek için tüm teknik bilgi ve becerilere sahip olmak gerekmektedir. Bunun için çeşitli eğitimler alınabilir, bolca araştırmalar yapılabilir ve baristalık konusunda uzmanlaşmak için pratik yapılabilecek işlerde çalışılabilir. Baristalık yapacak kişi aynı zamanda sürekli workshop ve meslekle ilgili düzenlenen etkinliklere de katılmalı ve . böylece bilgisini daima güncel tutmalıdır. Barista sözcüğü her ne kadar ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanan bir sözcük olsa da kısa zamanda popülerleşmiş ve yaygınlaşmıştır. Mesleki anlamda da günümüzün yükselen değerlerinden biri olan baristalık, özellikle 3. nesil kahve dükkanlarının yaygınlaşmasıyla beraber büyük ilgi toplamaya başlamıştır. İnsanların farklı kahve tat ve sunumlarına merak salmasıyla birlikte, pek çok kahve dükkanı da işi uzmanına bırakmak için baristalarla birlikte çalışmayı tercih etmektedir. Baristaların sahip olduğu demleme metodları bilgileri, tarif çeşitleri ve sunum kabiliyetleri insanların kahveye ve o dükkana olan ilgisini arttırmaktadır. Eğer siz de yeni bir kahve dükkanı açmayı düşünüyor ya da mevcutta bir kahve dükkanı işletiyorsanız muhakkak bir barista ile çalışmanızda fayda var. Aradığınız baristayı bir türlü bulamıyor iseniz; hemen sayfamız üzerinden iş ilanınızı oluşturabilir ve yayınlayabilirsiniz.

Barista Ne Demek?

Barista kelimesi, ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir kelime olduğundan tam anlamı henüz pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Dolayısıyla insanlar; “Barista ne demek?” diye merak etmektedirler. Barista sözcüğü Türkçe’ye İtalyanca dilinden geçmiştir. Kısaca kahveyi hazırlamak ve sunmakla görevli olan kimse için kullanılan barista kelimesinin yerine dünya genelinde barmen sözcüğü de kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde bu göreve tam olarak karşılık gelen sözcük barista sözcüğüdür. Baristalık; espresso bazlı kahve türlerini hazırlamak ve bu kahvenin satışını yapmak anlamına geldiğinden baristaları çoğunlukla kahve dükkanlarında görürüz. Ancak aslında baristalar; kahvenin satıldığı pek çok işletmede çalışabilirler. Örneğin; bir otel ya da restoranda da baristalar görev alabilmektedirler. Bir baristanın temel amacı; kahveyi en iyi şekilde hazırlamak ve bunu müşteriye en iyi şekilde sunmaktır. Bu meslekte kendini geliştirmenin ilk yolu bol bol tekrar ve pratik yapmaktır. Ayrıca teoride sahip olunan bilgiyi, pratiğe dökebilme becerisi de son derece önemlidir. Teorik bilgi için iyi bir baristalık eğitimi alınabilir. Baristalar aynı zamanda kahveler konusunda da donanımlı ve yeteri kadar bilgi sahibi olmalıdırlar. Farklı bölgelerde yetişen kahve çeşitlerine, çekirdek türlerine, lezzet farklılıklarına dair bilgi birikimine sahip olan barista; kavurma süresine, pişirme süresine ve farklı çekirdeklerin bir araya gelerek sağlayacakları uyuma da o denli sahip olur. Yani ancak, kahvenin tezgaha gelmeden önceki süreçlerine de hakim olan bir barista tezgahtaki kahveyle iyi şeyler ortaya çıkarabilir. Dolayısıyla eğer baristalık yapmak istiyorsanız kahve ile ilgili süreçlere de ilgili olmalı ve bu konuda yeterince araştırma yapmalısınız.

Barista Nasıl Olunur?

Kahveye, kahve çeşitlerine ve kahveyle ilgili diğer süreçlere ilgiliyseniz; kahve pişirmek ve sunmakla ilgili bir kariyer hedefiniz varsa barista iş ilanları tam size göre! Peki “Barista nasıl olunur” Barista olmak için elbette baristalık eğitimi almış olmak gerekir. Baristalık eğitim veren kurumlardan eğitim alarak ya da profesyonel sertifika veren baristalık programlarına katılarak; baristalık için yeterli belgeleri elde edebilirsiniz. Barista olarak çalışmak için herhangi bir eğitim derecesi şartı aranmamaktadır. Baristalık konusunda kendini geliştirmiş, yeterli eğitimleri almış ve teorik bilgisini pratikte de uygulayabilen herkes, mezuniyeti ne olursa olun baristalık yapabilir. Baristalıkta çalışma süreleri, işletmeden işletmeye göre farklılık göstermektedir. Kimi kahve dükkanlarında tam zamanlı ya da part time baristalara ihtiyaç duyulurken kimi yerlerde ise vardiyalı çalışma modeli geçerlidir. Özellikle uzun saatler boyunca açık olan ve hizmet veren yerlerde vardiyalı olarak çalışılmaktadır. Baristalıkta ilerlemek için; denenmemiş sunumları deneyebilir, müşterilerinizi şaşırtacak kahvelere imza atabilirsiniz. Ayrıca bir baristanın latte art konusunda da kendini geliştirmesi ona büyük artı sağlayabilir. Latte art; kısaca krema kıvamındaki sütle latteyi süsleme sanatına verilen addır. Özellikle sosyal medyanın ilgisiyle latte art epey popülerleşmiştir. Latte art yapımında kendini geliştirmek bu yüzden bir baristanın mesleğinde kendine sağlayabileceği artılardan biridir. Latte art yapımında gelişebilmek için çok sayıda denemeler yapmak gerekmektedir. Başarılı bir baristanın edinmesi gereken becerilerden biri de başarılı sunum yeteneğidir. Hazırlayacağınız kahve ne kadar lezzetli olursa olsun ilgi çekici ve farklı bir şekilde sunum yapmadığınız sürece, yeteri kadar başarı elde edemeyebilirsiniz. Bu yüzden kendinizi tasarım ve sunum konusunda da geliştirmelisiniz. Özellikle yabancı baristaları ve onların işlerini takip ederek, onlardan ilham alabilirsiniz. Elbette sunum kadar kahvenin lezzetli olması da oldukça mühimdir. Kahvenin lezzeti, sizin hazırlamanızın yanı sıra çekirdek kalitesi ve tazeliğiyle de doğru orantılır. Dolayısıyla seçeceğiniz ve kullanacağınız kahve de önemlidir. Taze kahve çekirdeği her zaman daha lezzetli olacağından stoklarınızı taze tutmaya özen göstermelisiniz. Unutmamalısınız ki kullanacağınız çekirdek ne kadar kaliteli olursa olsun; bayatladığı sürece beklediğiniz lezzet performansına ulaşamazsınız.

Barista Maaşları

Baristalık günümüzün en popüler mesleklerinden biri olduğu için pek çok insan baristalıkla ilgili konularda meraklanmaktadır. Bunlardan biri de barista maaşlarıdır. Baristaların aldığı maaşlar; işletmeden işletmeye, çalışma süresine ve barista olacak kişinin deneyim ve özgeçmişine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak baristalara ödenen maaş asgari ücretin biraz üstüne olup çok daha yüksek rakamlara da çıkabilmektedir. Baristalıkta ilerleyen ve lüks kafe, otel gibi yerlerde çalışan baristalar iyi paralar kazanabilmektedirler. Ayrıca baristalıkta; deneyim kazandıkça ve başarı kanıtlandıkça kazanılan maaş paralel olarak yükselmektedir. Çünkü işinde başarılı bir baristayı hiçbir işveren kaybetmek istemeyecektir. Baristalıkta iyi gelir elde etmek için çalışılan yer de çok önemli olduğundan deneyiminiz arttıkça daha iyi yerlere iş başvurularında bulunabilirsiniz. Gerçekten kendinize sürekli yeni bir şeyler katar ve baristalıkta ilerlerseniz bu meslekten tatmin edici gelir elde edebilmeniz mümkündür. Barista iş ilanları İstanbul Avrupa Yakası, Anadolu Yakası’nın yanı sıra; özellikle gençlerin ve üniversitelilerin yoğun olduğu bölgelerde hayli fazladır. Bursa, Ankara, İzmir, Eskişehir gibi büyük şehirler ve Antalya, Muğla gibi tatil şehirleri baristalık mesleğinde en çok alım yapan iller arasında yer almaktadır. Barista olmak için kendinizde teorik bilgi, doğru çekirdek seçimi konusunda deneyim, espresso ve filtre kahve yapımı konusunda ustalık, sunum yeteneği, espresson bazlı içecekler konusunda fikir sahipliği olduğunu düşünüyorsanız siz de barista iş ilanları için başvuru yapabilirsiniz. Hemen sayfamızdaki ilanlara göz atarak kendinize uygun birine online başvuru sağlayabilirsiniz. Ayrıca yine otel ve restoranlarda çalışmak için garson iş ilanlarını da sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

pariyer.com'u kullanarak Gizlilik ve Veri Güvenliği Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz.

Tamam
Çalışan Arıyorum İş Arıyorum

Yükleniyor...