Aşçı İş İlanları

HEMEN İŞ İLANI YAYINLA BANA UYGUN İLANLARI GÖSTER
Garson
İlanları
Satış Danışmanı
İlanları
Oyun Ablası
İlanları
Anketör
İlanları
Stand Elemanı
İlanları

Aşçı İlanları

Aşçılık mesleği; bir işletmede günlük olarak hazırlanması gerekli olan yiyecekleri ve içecekleri belli bir düzen ve plan içerisinde hazırlama ve bunları temizlik kuralları çerçevesinde yemeye hazır hale getirme işlerini kapsamaktadır. Yemek yapmayı seven ve bu konuda ilgisi, yeteneği olan herkes aşçılık yapabilir. Aşçılık mesleğinde uzun vadeli bir kariyer planınız varsa çeşitli aşçılık eğitimleri de alabilirsiniz. Aşçılık eğitimleri almak ve aşçılıkla ilgili seminer gibi etkinliklere katılmak hem mesleğin yeniliklerini öğrenmenize ve güncellikleri takip etmenize, hem sizinle aynı mesleği yapmakta olan kişilerle tanışmanıza hem de CV’nizi doldurmanıza yardımcı olacaktır. Eğer siz de aşçılık mesleğinde deneyimliyseniz ya da deneyim kazanmak istiyorsanız sayfamızda yer alan aşçı ilanlarını inceleyebilir ve size uygun bir ilana hemen başvuru yapabilirsiniz. Sayfamızda Türkiye’nin farklı illerinde yer alan aşçılık ilanları listelenmektedir. Spesifik il arayışınız varsa gerekli filtrelemeleri yaparak da iş arayışınızı sürdürebilirsiniz. Aşçı iş ilanları Türkiye geneli tüm ilanlara sayfamız üzerinden göz atabilirsiniz.

Aşçı Ne İş Yapar?

Aşçı deyince aklımıza yalnızca yemek yapan kişi gelse de aslında aşçılık mesleğinin görev tanımları hayli çeşitli olabilmektedir. Aşçı ne iş yapar sorusuna verilecek cevap firmadan firmaya farklılık gösterse de aşçılık mesleğinin genel geçer bazı görevleri bulunmaktadır. Aşçıların yapması gereken işlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir: Yemekleri hazırlamaya başlamadan önce, kullanılacak malzemelerin eksiksiz olup olmadığının ve mevcutta malzemelerin tazeliğinin kontrol edilmesi, yapılacak yemek için gerekli malzemelerin nasıl hazırlanacağının aşçı yardımcısına tarif edilmesi, malzemeyi tarife uygun olarak pişirileceği ekipmana alınması, günlük yemeklerin yanı sıra eğer alakart menü seçeneği varsa bu yemeklerin siparişe göre hazırlanması, gerektiğinde yemeğin tabağa alarak servise hazırlanması, mutfakta kullandığı araç ve ekipmanların temizliğinin, bakımının yapılması gibi görevlerdir. Aşçıların yanında genelde daha az deneyimli olan bir aşçı yardımcısı bulunur. Eğer deneyiminiz aşçı olmak için henüz yeterli değilse sayfamızda yer alan aşçı yardımcılığı iş ilanlarına da başvuru yapabilirsiniz. Aşçı ve aşçı yardımcılarının bunların yanı sıra; mutfaktaki düzeni koruma, hijyen kurallarını sağlama ve bu kurallara uyma, eğer hastane gibi bir sağlık kurumunda çalışılıyorsa belirtilen diyet uyarılarına dikkat etme gibi sorumlulukları da bulunmaktadır. Aşçılar ayrıca aşçı yardımcılarının yaptığı işi kontrol etmekle de yükümlüdürler. Bunun yanı sıra iş güvenliği, işçi sağlığı, çevre koruma düzenlemeleri konusunda mesleğin gerekliliklerine uygun olarak dikkat edilmelidir. Günlük hazırlanacak olan yiyecek ve içecekler çoğu zaman belirli bir liste halinde aşçının karşısına gelse da bazı küçük yerlerde menüyü aşçılar belirlemektedir. Menüyü belirlerken aşçılar; kendilerine verilen bütçeye, mevsimsel gıdaları seçmeye ve hazırlanan yiyeceklerin birbiriyle uyumuna da dikkat etmektedirler. Aşçı ve aşçı yardımcılarının başında çoğu zaman bir aşçıbaşı da bulunabilmektedir. Aşçıbaşı mutfaktaki tüm aşçılardan ve aşçı yardımcılarından sorumlu kişidir. Çoğunlukla aşçıbaşı mutfaktaki en deneyimli kişidir. Sayfamızda deneyimli aşçılar için aşçıbaşı ilanları da bulunmaktadır. Dilerseniz aşçıbaşı ilanlarına da başvuru yapabilirsiniz.

Aşçılar Nerede Çalışır?

Aşçıların çalıştıkları yerler çok çeşitli olabilmektedir. Bu yüzden aşçı nerede çalışır sorusuna tek bir yanıt vermek mümkün değildir. Aşçıların çalışabileceği yerler mutfağı olan pek çok işletme olabilir. Aşçılık mesleğine en çok rağbetin olduğu bazı yerler; oteller, hastaneler, restoranlar, kafeteryalar, bünyesinde yemekhanesi bulunan firmalar ya da bünyesinde daha az kişi barındıran küçük iş yerleridir. Aşçılar tüm bu iş yerlerinin hepsinde mutfakta görev yapmaktadırlar. Bu yüzden aşçıların görev yerlerin için sıcak ve nemli tanımını yapmak doğru olacaktır. Aşçı iş ilanlarına bakarken bu çalışma ortamını ve çalışma koşullarını da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Aşçılar genellikle mutfakta görev alan aşçıbaşı, aşçı yardımcıları ve mutfakta görevi olan başka kişilerle iletişim halinde olsa da zaman zaman işverenle de iletişim halinde olabilmektedirler. Bu yüzden aşçı eleman arayanlar, aşçılıkta deneyim ve becerinin yanı sıra iletişim kabiliyetini de önemseyebilmektedirler. Aşçılar daima ocak, fırın gibi pişirme aletleriyle çalıştıklarından çok dikkatli davranmaları gerekmektedir. Aksi taktirde yangın çıkmasına yol açabilir ya da kendilerine zarar verebilirler. Aşçılar genellikle gündüz çalışsa da çoğu zaman geceden iş planlaması, malzeme kontrolü, iş listesi yapılması gerekebilir. Gece de hizmet veren restoran gibi yerlerde ise genellikle vardiyalı çalışma modeli vardır. Ayrıca turizm bölgelerinde çalışan aşçılar için dönemsel işler olabilmektedir. Turizm bölgelerinde çalışan aşçılar turizm mevsimi boyunca çalışırlar. Bu çalışma modeli genellikle dönemsel sözleşmeli çalışma şeklidir. Bu şekilde çalışan aşçılar belli bir dönem içinde normalde kazandıkları paradan daha fazla para kazanabilmektedirler. Eğer turizm bölgelerinde yaşıyorsanız ve dönemsel iş arayışındaysanız dönemsel aşçı iş ilanlarını da inceleyebilirsiniz. Aşçılar görev başındayken aşçılık mesleğine özel kıyafetleri giymektedirler. Genellikle kafalarında da bone olmaktadır. Bu, yemeklere olası saç düşme probleminin önüne geçmek için alınan bir önlemdir. Aşçılar, yemek hazırlarken bu tip hijyen ve titizlik konularına ekstra özen göstermelidirler. Çünkü yemeğin içinden çıkanlarla ilgili bizzar aşçılar sorumlu tutulurlar.

Aşçılarda Bulunması Gereken Vasıflar

Aşçı eleman ilanları arayışındaysanız öncelikle aşçılık mesleğiyle ilgili tüm püf noktaları ve gereklikleri biliyor olmanız gerekir. Aşçılarda bulunması gereken vasıfların neler olduğunu bilirseniz, aşçılık mesleğinin size ne kadar uygun olduğunu analiz edebilirsiniz. Aşçı olmak isteyen bir insan her şeyden önce eleştirilere açık olmalı ve iletişim becerisi kuvvetli olmalıdır. Yemeklerle ilgili eleştiriler aşçılar için de birer eleştiri olduğundan, aşçı olacak kişi bu eleştiricileri yapıcı bir şekilde karşılayabilmelidir. Ayrıca aşçı, mutfaktaki herkesle iletişim halinde olabilir. Yeri geldiğinde garsonlarla ve işverenle de sık sık iletişim kurabilir. Bu yüzden aşçılık yapacak kişinin iletişim yönü kuvvetli olmalıdır. Ayrıca aşçı olacak kişi yiyeceklere karşı ilgili ve bilgi sahibi olmalıdır. Bedence güçlü ve sağlıklı olmalıdır. Mutfak koşullarında çalışmaya herhangi bir sağlık engeli bulunmamalıdır. Bunların yanı sıra; tat ve koku alma duyuları gelişmiş olmalıdır. Temizliğe ve titizliğe önem vermeli, sorumluluk bilinci gelişmiş olmalıdır. Planlı ve düzenli çalışmayı sevmelidir. Çünkü aşçılar her zaman planlı bir şekilde listeler hazırlar ve bunları yapmaya başlarlar. Çoğu zaman bir gece önceden ertesi günün listesi hazırlanmış olur. Bu planlı çalışma şekline ayak uydurabilmelidir. El çabukluğu ve hızlı hareket edebilme aşçılıkta en gerekli özelliklerdendir. Zira genellikle mutfakta hep bir bir acele etme durumu, telaşe ve tempo vardır. Bu tempoya uyum sağlayabilmelidir. Aşçılar arasında yaratıcı olanlar, aşçılıkla ilgili eğitimlere ilgi duyanlar ve yenilikçi özgün kimseler kariyerlerinde başarıyla yükselebilmektedirler. Ayrıca farklu mutfak lezzetlerini bilmek de aşçılar için önemli bir artıdır. Eğer siz de kendinizde bu vasıfların bulunduğunu düşünüyor; aşçılık mesleğini, yemek yapmayı seviyorsanız aşçı yardımcısı iş ilanlarına ya da deneyimli bir aşçıysanız aşçı ve/veya aşçıbaşı iş ilanlarına kolayca başvuru yapabilirsiniz. Sayfamızdaki ilanlara hemen online olarak başvuruda bulunabilir ve aşçılık iş hayatına bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

pariyer.com'u kullanarak Gizlilik ve Veri Güvenliği Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz.

Tamam
Çalışan Arıyorum İş Arıyorum

Yükleniyor...